Må udlejer lukke for varmen om sommeren?


Min gamle svigermor må gå rundt med uldtæppe i denne kolde sommer, derfor følgende spørgsmål:

Må udlejer lukke for varmen pr. 1. maj  til 1. oktober? Lejligheden er forsynet med målere på radiatorerne.

 SVAR:

Nej, det må udlejeren ikke, og din svigermor kan om nødvendigt få fogedretten til at åbne for varmen til hendes lejlighed, se lejelovens § 11, stk. 1 sidste del under denne linjes lovsamling.

Med venlig hilsen

Erik Frodelund


Hit Counter

23-08-12