Kan jeg som enlig kvinde få lov til at adoptere et barn fra udlandet?

Jeg er en enlig kvinde, der ikke kan få børn.

Kan jeg adoptere et barn fra et bestemt land eller kræver det ægtefælle?

SVAR:

Det fremgår af adoptionsbekendtgørelsens § 6 a, at en enlig ansøger kan godkendes som adoptant, hvis det efter en samlet vurdering kan lægges til grund, at ansøgeren er velegnet til at opfostre et barn alene.

Med venlig hilsen

Jørgen U. Grønborg