Kan jeg få fradrag for mine udgifter til studiebøger?

Kan jeg trække mine studiebøger fra en S.U. godkendt universitetsuddannelse fra i skat?

Hvis ja, hvor mange år tilbage kan jeg gøre det, da jeg nu er i gang med mit sidste semester?

SVAR:

Du kan desværre ikke trække dine studiebøger fra i skat.

Der er ikke tale om udgifter, der er anvendt anvendt til at erhverve, sikre og vedligeholde indkomsten, jf. statsskattelovens § 6 a

Med venlig hilsen

Jørgen U. Grønborg

Advokaterne
Sankt Knuds Torv P/S

Ryesgade 31
Postboks 5009
8100 Århus C
Tlf.: 8613 0600
Fax: 8613 1500


Hit Counter

23-08-12