Har et ufødt barn arveret?

Jeg har et spørgsmål vedr. arveloven. 

Et ungt par, der ikke er gift, har lavet testamente, hvor den længstlevende skal arve mest muligt

Hvis manden dør og efterlader sig konen og et ufødt barn. Arver det ufødte barn halvdelen, eller arver konen det hele?

Svar:

Det ufødte barn arver sin tvangsarv på halvdelen af faderens formue, hvis barnet bliver levende født. Det følger af arvelovens § 94 stk. 1.

Med venlig hilsen

Jørgen U. Grønborg

Århus


Hit Counter

10-02-17