Kan retten til at bo hele året i vort sommerhus overføres til et andet sommerhus?

Da min mand er pensioneret og har ejet sit sommerhus i 8 år, før han nåede pensionsalderen, har vi ifølge planloven ret til at benytte sommerhuset som helårsbolig. 

Kan han overføre denne ret til en anden fritidsbolig, som han endnu ikke har ejet i 8 år? 

Eller er vi stavnsbundet til hans nuværende fritidshus, med mindre vi vælger at købe en helårsbolig?

Svar:

Din mand kan ikke overføre retten til at bo i sit sommerhus til et andet sommerhus, som han køber. Retten til helårsbeboelse er knyttet til huset, se planlovens § 41:

”En pensionist, der ejer en bolig i et sommerhusområde, har en personlig ret til at benytte boligen til helårsbeboelse, når pensionisten har ejet ejendommen i 8 år”.

Din mand kan eventuelt søge dispensation, når det gælder helårsbeboelse i et fritidshus, som han ikke har ejet i otte år.

Med venlig hilsen

Erik Frodelund

www.JuraEksperten.dk