Er rykkergebyr på 100 kr. for radio-licensbetalingen lovligt?

Da jeg ikke nåede at indbetale min radiolicens rettidigt, har jeg nu fået en opkrævning, hvor licensen kr 127 er pålagt et rykkergebyr på kr 100,-.

Det står på indbetalingskortet.

100 kroner er ikke en herregård, men i forhold til 127 kroner synes jeg, det er i overkanten, og jeg kunne jo få en regning med et meget større gebyr en dag.

Hvad er grænsen for hvor stort gebyr der kan opkræves?

SVAR:

Efter lov om radio og tv-licens kan kulturministeriet fastsætte, hvor store rykkergebyrer, der må opkræves, og de kan maksimalt være på 200 kr., jfr. lovens § 61 stk 3.

Uanset om du kun skylder fx to kr., risikerer du at blive afkrævet et rykkergebyr på 100 kr., såfremt du ikke har betalt på seneste rettidige indbetalingsdag.

Med venlig hilsen

Erik Frodelund