Hvor lang tid må der gå, før en vare skal leveres?

Hvor lang tid må der gå, efter en vare er bestilt på en hjemmeside og beløbet er trukket på éns konto, til varen skal (del)leveres? 

 På forhånd tak,

Svar:

Der må maksimalt gå 30 dage, hvis der ikke er indgået anden aftale mellem dig og sælgeren, se forbrugeraftalelovens §  § 12 d:

" Medmindre andet er aftalt, skal den erhvervsdrivende levere sin ydelse senest 30 dage efter den dag, forbrugeren afgav bestilling eller tilbud.

Stk. 2. Misligholder den erhvervsdrivende aftalen på grund af forsinkelse, som skyldes, at den aftalte ydelse som helhed ikke kan leveres, kan forbrugeren hæve aftalen, uanset om forsinkelsen er af væsentlig betydning for ham, og den erhvervsdrivende skal underrette forbrugeren herom. Aftalevilkår, hvorefter forbrugeren bærer risikoen for, at varen eller tjenesteydelsen som helhed ikke kan leveres, er ikke bindende.

Stk. 3. Hæver forbrugeren aftalen i medfør af stk. 2, skal den erhvervsdrivende tilbagebetale eventuelle forudbetalte beløb snarest muligt efter, at den erhvervsdrivende har modtaget forbrugerens meddelelse om ophævelsen. Beløb, som den erhvervsdrivende ikke har tilbagebetalt senest 30 dage efter, at forbrugerens meddelelse er kommet frem, skal af den erhvervsdrivende forrentes efter reglerne i lov om renter ved forsinket betaling m.v."
 
 Med venlig hilsen
 
Erik Frodelund


Hit Counter

23-08-12