Må man gifte sig med sin fætter?

Et enkelt spørgsmål: Er det lovligt at gifte sig med sin fætter/kusine?

Svar:

Ifølge ægteskabslovens § 6 må ægteskab ikke indgås mellem slægtninge i ret op- og nedstigende linje eller mellem søskende.

Bestemmelsen skal læses helt bogstaveligt, og man må derfor godt gifte sig med sin fætter eller kusine.

Med venlig hilsen

Jørgen U. Grønborg


Hit Counter

23-08-12