Skal min udlejer give tilladelse til installation af ADSL?

I forbindelse med at vi gerne vil installerer ADSL i vores lejlighed har jeg følgende spørgsmål. 

Er det i overensstemmelse med lejeloven at foretage en ny installation af ADSL (Hvilket kræver montering af stik i væggen) uden at orientere udlejer eller ejendoms administration ?

Svar:

Ja, det har en lejer ret til, se lejelovens § 29 stk. 1


Med venlig hilsen

Erik Frodelund


Hit Counter

23-08-12