Må svenskere og danskere bytte lejlighed?

Vi är en svensk familj, som skall flytta till Köpenhamn.
 
Vi har kommit i  kontakt med en kvinna, som vill byta lägenhet med oss.
 
Vi har en hyresrätt i  Stockholm och hon har en lejelejlighed i Köpenhamn.
 
Men hennes värd motsätter sig bytet.
 
Värden säger att man inte får byta lägenhet mellan  olika länder.
 
Stämmer detta?
 
Vad säger EU-lagstiftningen om detta?
 

Svar:

Lejeloven finder alene anvendelse i Danmark. Man kunne derfor tro, at byttereglen i § 73 forudsætter, at begge beboelseslejemål befinder sig i Danmark.

En sådan forståelse vil dog givet være i strid med EU-rettens regler om arbejdskraftens frie bevægelighed, hvorfor der ikke kan stilles krav om at den anden byttelejlighed befinder sig i Danmark.

Dog skal lovens øvrige krav i øvrigt være opfyldt med hensyn til de tidsmæssige krav, kravet om realitet og forbeholdet om at udlejer kan modsætte sig bytteforholdet, hvis der er færre end 7 lejligheder i ejendommen.


Med venlig hilsen

Lars Sandager-Jørgensen

RET&RÅD, Hillerød

retraad.gif (5798 bytes)


Hit Counter

23-08-12