Må vi bytte lejligheden ud med en andelslejlighed?

Vi bor i en lejelejlighed og ønsker at bytte med nogen som bor i en andelslejlighed.

Kan udlejer modsætte sig dette?

Svar:

Ja, det kan jeres udlejer, da I kun har ret til at bytte med lejere i private udlejningsejendomme og almene boliger, se eventuelt lejelovens § 73 under denne linjes lovsamling.

Med venlig hilsen

Erik Frodelund


Hit Counter

10-02-17