Er boafgiften beregnet korrekt med dobbelt bundfradrag?

Vedr. arven efter mine forældre.

Min far afgik ved døden for 10 år siden. Min mor har siddet i uskiftet bo, indtil hendes død i 2015.

Vi er to søskende efter begge mine forældre, og en halvsøster på min faders side.

Fællesboet er på kr. 486.779. Derudover er der et særbo efter min mor på kr. 58.286.

Ved henvendelse til skifteretten for et 1/2 år siden, fik jeg at vide, at der kunne benyttes dobbelt bundfradrag ved boafgiftsberegningen ved arvens udbetaling. Men jeg har imidlertid netop modtaget boafgiftsberegningen fra retten, og det fremgår heraf, at skifteretten har beregnet bundfradraget for hver af ægtefællernes boslod, således at der bliver et uudnyttet restbundfradrag, der ikke er overført til længstlevendes boslod. Endvidere har skifteretten anvendt længstlevendes bundfradrag forholdsmæssigt i særboet og fællesboet.

Kan det være rigtigt??, og hvordan skal jeg forholde mig??

Paragrafferne der er benyttet ved boafgiftsberegningen er: I medfør af lov om afgift af dødsboer § 1 stk. 2a og § 6 stk. 2

Jeg håber De kan besvare spørgsmålet.

Svar

Efter min opfattelse er afgiftsberegningen korrekt.

Din fars boslod udgjorde 243.390 kr. og da bundfradraget i 2015 var på 272.900 kr. skal der ikke betales boafgift efter ham.

Det uudnyttede bundfradrag kan desværre ikke overføres til din mors boslod.

Din mors boslod udgjorde 243.390 kr. plus særboet 58.286 kr: i alt 301.676 kr.

Bofradraget udgjorde 272.900 kr., og der skal derfor betales boafgift af det overskydende beløb på 28.776 kr. 15% heraf udgør 4.316,40 kr.

Det er korrekt, at bundfradraget er blevet fordelt forholdsmæssigt, men dette har ingen betydning for den samlede afgift i denne sag..

Med :-) hilsen

Jørgen U. Grønborg

Århus


Hit Counter

07-10-16